
Urovekkende mange ble tatt for ruskjøring i fjor
Over 10.000 bilister ble i fjor anmeldt for ruskjøring i trafikken. Av UP-sjefen blir pandemien pekt på som en av årsakene til det høye tallet.
Av NTB | 07.05.2021 20:09:45
Sosiale forhold: Rundt 10.300 bilister ble i koronaåret anmeldt for kjøring i ruset tilstand. Vi må helt tilbake til 2002 for å finne tilsvarende høye tall, skriver NRK.
– Vi har spekulert på at pandemien fører til økt rusmisbruk og at det gir seg uttrykk på veien, sier sjef for Utrykningspolitiet i Norge, Jon Steven Hasseldal.
Han presiserer at dette kun er en hypotese.
– Det er flere som har spekulert på om økningen av hjemmekontor fører til at flere bruker rusmidler, sier UP-sjefen.
Så langt i år er over 3.200 bilførere anmeldt for ruskjøring i Norge. Ifølge politiets tall er ni av ti fyllekjørere menn.
(©NTB)