
Tyrkias styringsrente forblir uforandret
Sentralbanken i Tyrkia har for tredje måned på rad holdt styringsrenta på uforandret nivå. En rekke rentekutt i 2021 førte til valutakrise i landet.
Økonomi og næringsliv: Den siste offisielle statistikken viste en inflasjon på mer enn 54,4 prosent. Sentralbanken sier i en uttalelse torsdag at inflasjonen er drevet av «økte energikostnader som følge av den forverrede regionale konflikten,» med henvisning til Russlands invasjon av Ukraina, i tillegg til forsyningsfaktorer som påvirker matprisene.
Den sier det er ventet at inflasjonen avtar i kjølvannet av grep den har tatt for å bedre økonomien, samt en løsning på konflikten på andre siden av Svartehavet.
Mens sentralbankene i en rekke andre land øker styringsrentene for å bekjempe det høyeste inflasjonsnivået på flere tiår, er Tyrkias president Recep Tayyip Erdogan en selvutnevnt fiende av høye renter. Han har presset sentralbanken til å senke kostnaden på lån i et forsøk på å øke økonomisk vekst.
Stikk i strid med konvensjonell økonomisk teori, mener Erdogan at høye renter fører til inflasjon.
(©NTB)