Menu
Ons Jabeur fortsetter å sprenge grenser på tennisbanen. Torsdag spilte hun seg til sin første finalebillett i Wimbledon ved å slå Tatjana Maria i en tresetter. Foto: Kirsty Wigglesworth/AP Photo/NTB.

Tunisier til historisk Grand Slam-finale

Ons Jabeur fortsetter å sprenge grenser på tennisbanen. Torsdag spilte hun seg til sin første finalebillett i Wimbledon ved å slå Tatjana Maria i en tresetter.

Av NTB | 07.07.2022 17:01:25

Sport: Det gjorde hun med sifrene 6-2, 3-6, 6-1. Med det er Jabeur fra Tunisia klar for en Grand Slam-finale som første kvinne fra den arabiske verden.

Hun møter enten 2019-mester Simona Halep (Romania) eller Jelena Rybakina (Kasakhstan) i lørdagens tittelkamp i London.

Jabeur kjørte over Maria i første og tredje sett, men den tyske overraskelsen greide å skape spenning underveis da hun utlignet semifinalen til 1-1. Maria er bare nummer 103 på verdensrankingen.

Der ligger Jabeur til sammenligning helt oppe på 2.-plass. Hun har i år hatt flere imponerende resultater.

Inntil torsdag hadde ikke vært en afrikaner i en Grand Slam-finale siden Renee Schuurman i 1959 (Australian Open).

(©NTB)