Trondheim-ordfører om russiske langrennsløpere: – Ikke velkomne
Det er åpnet for at russiske utøvere kan konkurrere i verdenscupen under nøytralt flagg. Ordfører Kent Ranum (H) vil ikke ha dem på besøk i Trondheim til helgen.
Krig og konflikter: Det sier Ranum til TV 2 etter at en avgjørelse i Idrettens voldgiftsrett åpnet for deltakelse for russiske og belarusiske utøvere i idretter som langrenn og hopp.
Trondheim arrangerer verdenscuprenn i langrenn og kombinert kommende helg, og det er ennå ikke avklart om russere og belarusere kan komme til å delta der.
– Det er jeg stor motstander av. Akkurat nå kjemper ukrainske soldater mot Russlands brutale invasjon av landet deres. At russiske utøvere likevel skal kunne delta i skirenn her i Norge, blant andre mot ukrainske utøvere, mener jeg er helt feil, sier Ranum til TV 2.
Russland og Belarus har vært utestengt fra internasjonal skisport siden invasjonen i Ukraina i februar 2022. I ski-VM i Trondheim sist vinter var altså ikke utøvere fra disse nasjonene representert.
– Jeg sa det før VM på ski, og jeg sier det igjen: Russiske utøvere er ikke velkomne til Trondheim, understreker Ranum.
(©NTB)


