Menu
NAF krever avgiftskutt for å hjelpe på den ekstreme bensin- og dieselprisen. Regjeringen må holde løftene om å kutte avgifter som rammer vanlige folk (Foto: NAF)

Transportbransjen slår dieselpris-alarm

Dieselprisen har steget 50 prosent siden i fjor høst. Historisk høye drivstoffpriser har fått alarmen til å gå i transportbransjen.

Av Egil M Solberg | 15.03.2022 22:36:24

Drivstoffpris: Én tur-retur-reise Haugesund–Oslo med semitrailer er blitt 3400 kroner dyrere det siste året.

Daglig leder Kjell Haugland i Ørland-konsernet mener prisene er hinsides, og vil ha regjeringen på banen, melder Aftenbladet.

Konsernet han leder, har 220 biler. De fleste av disse er semitrailere som går på diesel.

I løpet av en uke fyller sjåførene 85.000 liter diesel på bilene til Ørland Transport.

– I løpet av en uke bruker vi 650.000 kroner mer på diesel enn vi gjorde i fjor vår. I løpet av året utgjør kostnadsøkningen bare på diesel 32 millioner kroner. Og vi tror at prisen vil øke ytterligere, sier en bekymret Haugland til avisa.

Nå vil de ha regjeringen på banen.

Flere nyheter: