fbpx
Menu
Arkivbilde: Ester Ayerdi/Norges Padleforbund / NTB scanpix

Tok sin femte kongepokal

Lars Magne Ullvang (26) fra Tysvær tok sin 5. kongepokal i kajakk lørdag ettermiddag.

Av Egil M Solberg | 06.09.2020 12:04:37

Kajakk: Lørdag begynte årets første sprintstevne i padling på Årungen i Ås kommune.

Da ble det gjennomført både NM K1 for senior og U18, samt UM lagbåt for U16 og NC2 for 12 og 14-årsklassene.

Tysværpadlerne hadde store ambisjoner for stevnet og viste første dag at de har forberedt seg bra under korona-perioden.

I senior klassen gikk Lars Magne for sin 5. kongepokal totalt og dermed sin 4. på rad etter seier i 2014, 2017, 2018 og 2019.

Lars Magne åpnet finalen på kongepokalløpet K1 1000m meget bra og ledet fra start til mål og vant 1,7 sekunder til nærmeste konkurrent.

Lars Magne klarte dermed målet for helgen ved å sikre seg enda en kongepokal.

Senere på dagen padlet Lars Magne K1 200m hvor han havnet på en 6. plass etter et tett løp, et OK resultat på en distanse som ikke er en av hans hoveddistanser.

Sølv til Elise

Elise Erland dro også til Årungen med medaljeambisjoner i senior dame klassen noe hun fulgte opp med sølv både på K1 1000m og K1 200m.

Elise er dermed i ferd med å etablere seg som Norges nest beste padler i dameklassen bak Maria Virik fra Bærum KK.

Sølv på U18

I U18 klassen har Tysvær flere lovende padlere, men stilte med redusert lag blant annet på grunn av sykdom.

Dermed var det i første rekke opp til Nicolai Lønning å kjempe om medaljene for Tysvær.

Nicolai er blant de yngste i U18 klassen med sine 17 år, men viste at også han har trent meget solid i år.

Både på K1 1000m og K1 200m kopierte Nicolai klubbvenninnen Elise Erland og sikret seg sølv på begge distanser med solide løp og nye personlige rekorder.

Målfoto på U16

I U16-klassen konkurreres det i helgen i lagbåt og her stiller Tysvær med et solid lag.

Første distanse var K2 500m hvor Emil Fjeldheim og Gudmund Staupe padlet inn til en fin sølvmedalje bak båten fra Fana KK.

På K2 200m var det et meget tett oppgjør mellom Tysværbåten og båten fra Njørd KK med Simen Straume og Thomas Schmidt hvor det måtte målfoto til for å skille mellom gull og sølv.

Dessverre for Emil og Gudmund var det Njørd guttene som trakk det lengste strået og vant med 2 hundredeler.

Revansje på K4 200m

Dette sure tapet gjorde Tysværguttene revansjesugne før dagen siste løp som var K4 200m, her hadde Emil og Gudmund med seg Mikal Totland og Trygve Hammarqvist.

Med en god start ledet Tysværguttene fra start til mål og tok sin første gullmedalje i året mesterskap.

Dette er 3. året på rad at Tysvær vinner K4 200m i Ungdomsmesterskapet.

Gull og sølv til unge damer

I dameklassen i U16 stilte Tysvær med et ungt lag, med 2 båter på K2 500m.

Stine Egge og Elisabeth Storhaug padlet inn til en flott gullmedalje etterfulgt av klubbvenninnene Vilma Fjeldheim og Mari Rossebø.

Det ble dermed både gull og sølv til Tysvær på denne distansen.

Vilma, Elisabeth og Mari hører egentlig til i 14-årsklassen men tok i helgen steget opp i U16 klassen for å være med Stine Egge for å kjempe om medaljene, noe som gjør prestasjonen enda mer imponerende.

Flere lovende talenter

I 12 og 14-årsklassene har Tysvær enda flere lovende padlere, blant annet nevnte Elisabeth Storhaug som padlet inn til 2. plass på K1 500m og 3. plass på K1 200m i Piker 14 år klassen.

Vilma Fjeldheim, Mari Rossebø og Mathilde Egge padlet også inn til fine plasseringer i samme løp.

I Gutter 14 år klassen ville ikke klubbkompis Kjerand Helgesen være noe dårligere da han padlet inn til 2. plass på både K1 500m og K1 200m. Audun Alne sikret seg også gode plasseringer i samme løp.

Flere nyheter: