reklame for Haugesund Hudpleieklinikk
Menu
Stortingsrepresentant for SV Anne Lise Fredlund sier SV vil gå inn for at Norge skal ta imot 5000 kvoteflyktninger i 2026. Torsdag legger partiet fram sitt alternative budsjett hvor de vil vise hvordan det kan la seg gjøre. Foto: Javad M. Parsa / NTB

SV vil at Norge tar imot 5000 kvoteflyktninger neste år

SV går inn for at Norge skal ta imot 5000 kvoteflyktninger neste år. Det er en radikal økning fra regjeringens forslag på bare 100.

Av NTB | 12.11.2025 05:49:35

Politikk: – Det er en forskjell på 4900 mennesker ja, slår Anne Lise Fredlund i SV tørt fast.

Når SV legger fram sitt alternative statsbudsjett torsdag, vil partiet blant annet gå inn for en kraftig økning i hvor mange såkalte kvoteflyktninger Norge bør ta imot neste år. Regjeringen fikk kritikk da det gikk fram av forslaget til statsbudsjettet at Norge bare skulle ta imot 100 slike overføringsflyktninger.

Bare det var en halvering fra regjeringens forslag fra året før, men det var til slutt blitt jekket opp til 500 nettopp etter forhandlinger med SV før jul i fjor.

At Arbeiderpartiet i år starter med et enda lavere antall før de går i forhandlinger med samarbeidspartiene, provoserer SV.

Argumentene fra regjeringen for å senke andelen overføringsflyktninger har vært det store antallet flyktninger fra Ukraina som har søkt kollektiv beskyttelse eller asyl i Norge. Fram til oktober har Norge tatt imot til sammen 100.613 ukrainere på flukt fra krigen, deriblant 3700 som har søkt direkte asyl i Norge, viser et brev fra justis- og beredskapsminister Astri Aas-Hansen til Stortinget.

For neste år regner regjeringen med å ta imot 13.000 flyktninger, i all hovedsak uten å ta imot kvoteflyktninger via FN. Presset på norske kommuner som allerede strever med økonomien, blir for stort

– Vi skal ikke ta imot flere enn vi klarer å integrere, og regjeringen er derfor forberedt på å ta ytterligere innstrammingsgrep dersom situasjonen tilsier det, uttalte arbeids- og inkluderingsminister Kjersti Stenseng (Ap) i slutten av oktober.

– Det er ikke snakk om å gjøre Norge kaldere og kjipere. Vi skal være et samfunn som evner å ta vare på dem som trenger det mest, sier Fredlund.

Det vakte oppsikt og generell skuffelse blant hjelpeorganisasjoner og i FN-systemet da regjeringens forslag til statsbudsjett ble lagt fram i oktober. Foruten et kutt på 700 millioner kroner i bidraget til FN, sammenlignet med 2025, er det altså foreslått et radikalt lavt antall kvoteflyktninger.

–Vi har gått fra å ta imot 3000 mennesker under denne ordningen i 2022, til 200 i 2025, og i 2026 blir det da enda færre – færre enn noensinne, sa FN-sambandets leder Catharina Bu da Aps budsjettforslag ble lagt fram.

– Det er ikke bare tall, men handler om folk og mennesker. Det er historisk mange som er på flukt i dag, og det er viktig at Norge slutter opp om det arbeidet som FN gjør, sier Fredlund til NTB.

For SV handler spørsmålet om å ta imot kvoteflyktninger via FN om å ta imot et rimelig antall av dem som trenger beskyttelse mest. Fredlund sier SV har dekning for å ta imot inntil 5000 kvoteflyktninger i sitt alternative budsjett, og at det økonomiske opp mot kommunene er tatt hensyn til.

(©NTB)

Flere nyheter: