Menu
Det kan bli EM-fotball på Wembley i 2028. Her fra en landskamp mellom England og Norge i 2014. Foto: Terje Pedersen / NTB

Storbritannia og Irland går for fotball-EM i 2028 – dropper VM-søknad

Fotballforbundene i Storbritannia og Irland går sammen om en søknad om å arrangere fotball-EM for menn i 2028.

Av NTB | 07.02.2022 11:36:08

Sport: Det opplyser Englands fotballforbund (FA) mandag formiddag.

De fem forbundene har gjort en grundig studie rundt hvilket mesterskap det var mest aktuelt å ta på seg vertsrollen for. Konklusjonen er at EM om seks år prioriteres, og at det dermed ikke kommer noen britisk søknad om VM i 2030.

– Å arrangere EM gir en tilsvarende avkastning på investeringen, samtidig som turneringen har langt lavere kostnad enn et VM, i tillegg til at potensielle gevinster og fordeler blir realisert raskere, skriver FA.

Også Tyrkia og et samarbeid mellom Bulgaria, Hellas, Romania og Serbia har offisielt varslet sitt kandidatur til EM i 2028.

(©NTB)

Flere nyheter: