
Stor demonstrasjon mot Macron i Paris
I Paris tok tusenvis til gatene for å vise misnøye mot regjeringen. Arrangørene hevder at 140.000 deltok i demonstrasjonen.
Vær: På forhånd ventet initiativtakerne at 30.000 ville møte opp. De omtalte demonstrasjonen søndag som «en marsj mot de høye levekostnadene og klimapassivitet».
Blant demonstrantene var Annie Ernaux som nylig vant nobelprisen i litteratur. Hun gikk side om side med opposisjonsleder Jean-Luc Mélenchons, som var initiativtakere til demonstrasjonen
I tillegg til å demonstrere mot regjeringens håndtering av prisveksten og klimakrisen, skulle demonstrasjonen bekrefte venstresidens samhold i Frankrike.
De siste månedene har beskyldninger om vold mot kvinner i venstrepartier skapt turbulens i flere partier. To politikere i har trukket seg i kjølvannet av anklagene.
(©NTB)