Menu
Månen vil om få dager skli inn over solskiven og skape en delvis formørkelse, som kan ses i hele landet. Her fra solformørkelsen i 2017 fra USA. Foto: Steinar Thorvaldsen, UiT

Solformørkelse neste tirsdag

Solformørkelsen på tirsdag opptrer på et veldig gunstig tidspunkt, mellom klokka 11 og 13 på dagen. Den er maksimal litt over klokka 12.

Av Egil M Solberg | 21.10.2022 21:00:07

Solformørkelse: Tirsdag den 25.oktober inntreffer en astronomisk begivenhet som er synlig fra hele landet. Dette er den største sol­formørkelsen i Norge siden 2015

Årets solformørkelse vil stå lavt i sør, som kan gi muligheter for fine fotomotiver med både fjell og litt skyer i forgrunnen.

Månen vil delvis skli inn over solskiven, og det vi da kan se fra jorda er avhengig av hvor på jorda vi er. Jo lenger nord og øst du befinner deg, desto mer er det å se av denne formørkelsen.

I Tromsø forsvinner 56 prosent av sola. Andelen er 43 prosent i Trondheim og 39 prosent i Oslo. Noe mindre enn dette på Haugalandet og i Sunnhordland.

Flere nyheter: