
Skotheim med god start på tikamp i friidretts-VM – satte personlig rekord på 100 meter
Sander Skotheim har startet tikampen i hans VM-debut godt. 20-åringen ligger på 11.-plass med 2544 poeng etter at tre konkurranser er gjennomført.
Sport: Skotheim senket sin personlige rekord på 100 meter fra 11,17 til 10,88 og tok en klar seier i sitt heat. Den tidligere rekorden ble satt i italienske Grosseto i april. 100-meteren i Eugene var den første konkurransen i tikamp-øvelsen. Skotheim fikk 888 poeng i VM-debuten.
– Fantastisk å få en slik start. Det gir god selvtillit og trygghet for øvelsene som kommer, sa Skotheim.
I lengde ble det første hoppet dømt til dødt, før han fikk til et godt hopp på 7,55 i annen omgang. I tredje omgang bommet Skotheim på listen.
I kulekonkurransen ble det lengste støtet målt til 13,69 meter, noe som holdt til en 19.-plass av de 21 som stilte opp.
– Det var solid, sa Skotheim om kulekonkurransen.
Storfavoritt Damian Warner (Canada) leder med 2846 poeng foran høydekonkurransen senere lørdag.
Skotheim kvalifiserte seg til VM etter gode resultater i tiden foran mesterskapet. I mai var han den første til å komme seg over 8000 poeng på norsk jord, med 8126 poeng under NM i mangekamp. Det holdt til å bli blant de 24 som fikk bli med i mesterskapet i amerikanske Eugene.
– Det første hoppet som var dødt tyder på at det var mulig med lengre hopp i dag. men 7,55 er solid, sa Skotheims trener Eirik Røe.
Senere lørdag og natt til søndag skal de gjennom to konkurranser til, før øvelsen avsluttes natt til mandag norsk tid.
(©NTB)