
Russland og Ukraina planlegger nye samtaler om korn
Ukraina og Russland har gjort framgang i forsøket på å løse striden om korneksporten, og dermed blir det nye samtaler neste uke, ifølge Tyrkia.
Ulykker og naturkatastrofer: Tyrkia har sammen med FN jobbet for å få på plass en avtale om å frakte korn som står på lager i Ukraina, ut av landet. Ukraina er en av verdens største korneksportører, og Russlands angrep på landet har bidratt til en global matkrise.
Onsdag møttes militære delegasjoner fra Russland og Ukraina bak lukkede dører i Istanbul. Det var de første direkte samtalene mellom partene siden mars.
Få timer senere sendte det tyrkiske forsvarsdepartementet ut en uttalelse der det i én setning ble opplyst om at samtalene er avsluttet. Samme kveld opplyste forsvarsminister Hulusi Akar at det blir nye møter.
– Det er enighet om at de russiske og ukrainske delegasjonene skal møtes igjen i Tyrkia neste uke, sier Akar.