
Russland: Norsk diplomat bør forlate Russland etter «russofobiske» fornærmelser
Russlands utenriksdepartement sier at en norsk diplomat bør forlate Russland etter det de beskriver som «russofobiske fornærmelser».
Politikk: – Etter det som har skjedd, så er den norske diplomatens tilstedeværelse i Russland umulig slik vi ser det, heter det i en uttalelse fra det russiske utenriksdepartementet torsdag.
Den norske diplomaten var på flyttefot fra Russland da hun skjelte ut russerne på hotellet i Murmansk, skrev NRK søndag.
Saken fikk mye oppmerksomhet i helgen da en video der den norske diplomaten klager på renholdet i et russisk hotell og sier hun hater russere, ble offentlig.
Utenriksdepartementet i Oslo har tatt sterkt avstand fra innholdet i ytringene og beklaget sterkt hendelsen.
I videoen, som ble publisert av russiske medier lørdag, kommer den norske diplomaten med flere ytringer til de ansatte på hotellet, samt russere generelt.
– Jeg hater russere. Bare gi meg et rom. Jeg er vant til rene rom, Jeg er fra Skandinavia, sa diplomaten blant annet i opptaket, ifølge nyhetsbyrået AFP.