Menu
Illustrasjonsfoto: Foto: Ole Berg-Rusten / NTB

Rekord i eksport av strøm

Aldri før er det eksportert mer strøm fra Norge enn den siste uken. Dette er med på å skape ekstremprisene her i landet.

Av Egil M Solberg | 14.12.2022 13:10:50

Eksport: Rekordhøy nettoeksport ga høyere strømpriser, melder NVE i sin rapport for uke 48.

Kraftprisene i Norden og Nord-Europa øket ytterligere i uken som gjekk.

Mindre vindkraft og høyere brensels- og CO2-priser bidrog også til økningen i strømpris.

I sørlige Norge (NO1, NO2 og NO5) var ukeprisen hele 305 øre/kWh, en økning på 70 prosent fra uken før.

Prisene i landene Norge har utvekslingskapasitet med, var enda høyere enn her i landet, noe som førte til at Norge hadde den høyeste nettoeksporten over en uken nokosinne.

Fortsatt ekstrempriser

Minsteprisen for strøm i vårt område, NO2, natt til torsdag er på 264 øre, mens maksimalprisen torsdag ettermiddag kommer opp i 486 øre. Snittprisen torsdag er på hele 382 øre.

I tillegg kommer nettleie, avgifter og strømselskapenes påslag. Da når vi nesten 7 kroner netto på strømregningen per kilowattime.

Flere nyheter: