Menu
Haruyuki Takahashi fikk sitt hjem ransaket av japansk politi. Foto: Issei Kato / AP / NTB

Politirazzia hos japansk OL-topp

Haruyiki Takahashi fikk tirsdag ransaket sitt hjem av japansk politi etter anklager om korrupsjon i forbindelse med hans rolle som styremedlem i Tokyo-OL.

Av NTB | 26.07.2022 09:30:42

Sport: Takahashi anklages for å ha mottatt flere hundre tusen dollar fra OL-sponsoren Aoki Holdings.

Det japanske nyhetsbyrået Kyodo melder at et konsultasjonsfirma drevet av Takahashi undertegnet en kontrakt med Aoki Holdings i 2017, ett år før sistnevnte ble offisiell partner i forbindelse med OL i Tokyo.

Takahashi har tilbakevist anklagene.

– Det var overhodet ingen interessekonflikt knyttet til min stilling som styremedlem, sa han sist uke.

Takahashi satt i OL-styret i Tokyo fra 2014 til det ble oppløst forrige måned. Seiko Hashimoto, som var sjef for lekene, fortalte tirsdag at hun vil samarbeide fullt med politiet.

– Det er veldig trist at slike saker kommer opp, sa hun.

Påtalemyndigheten i Tokyo har ikke uttalt seg om saken. Aoki Holdings har ikke villet kommentere ryktene om betalingene.

Spekulasjonene om korrupsjon er ikke de første rundt OL i Tokyo. I 2019 sa Tsunekazu Takeda opp sin stilling som sjef for Japans olympiske komité på bakgrunn av fransk politis etterforskning i hans involvering i betalinger før Tokyo ble gitt OL.

(©NTB)

Flere nyheter: