
Opptøyer da Rasmus Paludan skulle brenne Koranen i Sverige
Tre politifolk ble skadd i sammenstøt da lederen av det høyreekstreme danske partiet Stram kurs, Rasmus Paludan, skulle brenne Koranen i Linköping.
Krig og konflikter: Flere politibiler ble ramponert av rasende motdemonstranter i forbindelse med Paludans varslede markering skjærtorsdag.
Maskerte demonstranter satte også fyr på sivile biler, og uroen spredte seg utover kvelden til Norrköping der Paludan også hadde fått tillatelse til å demonstrere i 18.30-tida.
Politiet la ned forbud mot Paludans markering i Norrköping, der det også ble satt fyr på biler.
Paludan ble i 2020 dømt til tre måneders fengsel for ærekrenkelser og rasistiske uttalelser mot muslimer under en demonstrasjon i Danmark.
Samme år ble han nektet innreise til Sverige i to år. Det skjedde etter at det kom til voldsomme opptøyer i Malmö i forbindelse med en markering der han skulle brenne et eksemplar av Koranen, innpakket i bacon, slik han flere ganger har gjort i Danmark.
– Uansett hva man måtte mene om det høyreekstreme hatbudskapet som Paludan står for, så er det uakseptabelt å reagere med slik alvorlig vold. Det er bra at politiet resolutt grep inn for å ta hånd om voldsutøverne og opprettholde ro, tvitrer han.
Paludans parti Stram kurs ble stiftet i 2017 og vil forby islam og deportere alle muslimer.
Sveriges justisminister Morgan Johansson reagerer sterkt på protestene mot Paludan og angrepene på politiet i Linköping og Norrköping.
(©NTB)