
Nye amerikanske sanksjoner mot Kina
USA har innført nye sanksjoner mot ytterligere 24 myndighetspersoner i Kina og Hongkong. Årsaken er Kinas planer om å endre Hongkongs valgsystem.
Av NTB | 17.03.2021 13:33:31
Politikk: – Kunngjøring understreker vår dype bekymring når det gjelder avgjørelsen til Kinas nasjonalforsamlingen 11. mars, om å på egen hånd undergrave Hongkongs valgsystem, sa USAs utenriksminister Anthony Blinken tirsdag.
De planlagte lovendringene gir kinesiske myndigheter mer innflytelse over valgene i Hongkong. USA mener endringene strider mot 1997-avtalen om Hongkongs selvstyre.
Blant de 24 personene som er ilagt sanksjoner, er Wang Chen, som har en sentral rolle i Kinas kommunistparti, samt Tam Yiu-chung, Hongkongs delegat til komiteen i Kinas nasjonalforsamling som laget utkastet til den kinesiske sikkerhetsloven innført i Hongkong i fjor.
(©NTB)