
Ny koronavariant gjør vaksinen ubrukelig
Den nye omikronvarianten BA 2.75 har mutasjoner som gjør det i stand til å omgå immunitet fra tidligere vaksineringer og infeksjoner.
Koronapandemi: Den nye omikronvarianten BA 2.75 er ikke påvist i Norge ennå, men Folkehelseinstituttet (FHI) er spesielt oppmerksomme på denne varianten.
– Det at BA 2.75 er påvist i Danmark gir ikke i seg selv grunn til bekymring i Norge. At varianten har noen nye mutasjoner som man tror kan gjøre varianten i stand til å omgå immunitet fra tidligere vaksineringer og infeksjoner, og det at det nå oppdages rundt omkring i verden, gjør at vi er spesielt oppmerksomme på varianten, sier Torstein Aune, som er seniorrådgiver i FHI, til NTB.
Den nye omikronvarianten har nylig blitt påvist i Danmark. Den ble først oppdaget i India i mai og har siden spredt seg til over ti land. Dansken som har fått påvist varianten, hadde oppholdt seg i Sør-Europa.
Foreløpig er ikke varianten påvist i Norge, og FHI tror ikke vi trenger å være bekymret for en ny nedstengning.
(NTB)