
Ny forsvarsavtale med USA legges fram for Stortinget
Regjeringen ber Stortinget om å godkjenne den nye avtalen med USA om forsvarssamarbeid.
Politikk: – Avtalen legger til rette for videreutvikling av det viktige samarbeidet med USA. Dette handler først og fremst om å ivareta norsk sikkerhet og norske interesser, men er også viktig for sikkerhet i Europa, sier utenriksminister Anniken Huitfeldt (Ap).
Den forverrede sikkerhetssituasjonen i Europa og Russlands angrep på Ukraina medfører en varig endring av våre sikkerhetspolitiske omgivelser.
I en pressemelding skriver regjeringen at avtalen om forsvarssamarbeid mellom Norge og USA vil legge til rette for at USA kan yte raskere og bedre militær forsterkning av Norge.
– Det er ikke realistisk at Norge skal forsvare seg utelukkende med egne styrker. Vi er medlem av Nato og vil støtte andre Nato-land slik de vil støtte oss. Dersom vi skal forsvare hverandre i alliansen, er det viktig at USA og andre allierte kan trene, øve, forhåndslagre og på andre måter forberede forsterkning til Norge, sier forsvarsminister Odd Roger Enoksen (Sp).
Avtalen ble fremforhandlet under regjeringen Solberg og ble undertegnet våren 2021.
(©NTB)