Menu
Forsvarsminister Bjørn Arild Gram deltar på Natos forsvarsministermøte i Brussel denne uken. Foto: Erik Johansen / NTB

Norge kjøper 17.000 artillerigranater til Ukraina

Norge bruker opptil 210 millioner av innskuddet i et britiskledet fond til kjøp av artilleriammunisjon til Ukraina, opplyser forsvarsminister Bjørn Arild Gram.

Av NTB | 12.10.2022 13:11:06

Krig og konflikter: Gram slapp nyheten under Natos forsvarsministermøte i Brussel onsdag, før han hastet videre til et møte i Ukraine Defence Contact Group.

Forsvarsministeren sier til pressen at det er snakk om to typer granater som er sterkt etterspurt i Ukraina.

– Behovet for militær støtte til Ukraina er omfattende og tidskritisk. Effektivt artilleri, inkludert tilstrekkelige mengder ammunisjon, har vist seg å være svært viktig i Ukrainas forsvar mot den russiske invasjonen.

Han opplyser at beløpet vil være tilstrekkelig til å anskaffe om lag 17.000 granater i 122 mm og 152 mm kaliber. Ammunisjonen kommer rett fra fabrikk og er produsert i Bulgaria.

Flere nyheter: