reklame for Sheiken Bowling
Menu
KLAR FOR EVENTYR: Bingosjefen Joar Levemann Førde (40) og eventyrer Leif Einar Lothepus Lothe (50) ombord på skipet Iwan til kai i Odda. FOTO E. Solberg / Radio Haugaland

Nærmere realisering av Lothepus-parken

Leif Einar Lothe, bedre kjent som Lothepus, skal bygge en middelaldersk stavkirke, ti nye hytter og restaurant i Odda - om han får lov.

Av Egil M Solberg | 15.07.2022 13:17:20

Kultur: Det har vært en lang prosess å få gjennom godkjenninger og byggetillatelse for både campingplass og stavkirke, melder BA.

– Vi har fått klarsignal for campingplassen og håper på å få åpnet den i løpet av neste år. Stavkirken er ikke helt i boks, men det ser lyst ut, sier samboer Randi Sørum som er daglig leder på Lothepus camping, skriver avisa.

Lothepus har nettopp vært på reise til Istanbul for å hente inspirasjon til den nye stavkirken. BA har fått opplyst at kirken skal bli 17 meter høy, og er inspirert av kirker fra middelalderen, fra rundt 1300-tallet. Den blir tegnet av Arne Johansen.

Flere nyheter: