Mann i 60-årene tiltalt for å ha bestilt drap på kona
En norsk-pakistansk mann i 60-årene er tiltalt for å ha bestilt drap på sin egen kone. Han skal ha betalt en annen mann som skjøt og drepte kona i Pakistan.
Kriminalitet og rettsvesen: Mannen skal også ha forsøkt bestille drap på konas to brødre, ifølge tiltalen, melder TV 2.
Den 40 år gamle kona var bosatt i Lahore i Pakistan, mens tiltalte selv bor i Oslo.
Ifølge tiltalen skal den tiltalte norskpakistaneren ved flere anledninger i mai i 2017 ha oppfordret en mann til å drepe kona hans mot betaling. Den 18. mai i 2017 overførte den tiltalte penger til gjerningsmannen i Pakistan, som 13 dager senere skjøt og drepte kona.
Gjerningsmannen, som var en sikkerhetsvakt, ble overmannet av vitner. Han skal ha fått 725 norske kroner for å ha begått drapet og har i avhør pekt ut mannen i 60-årene som oppdragsgiver. Han skulle ha fått ytterligere 32.000 kroner etter at drapet ble utført, men sier han ikke fikk mer.
Den tiltalte mannen i 60-årene nekter straffskyld. Han har sittet i varetekt etter at han ble pågrepet i juli 2018. Han er også siktet for å ha prøvd å bestikke den pakistanske drapsetterforskeren.
Rettssaken begynner i Oslo tingrett den 1. september. Det er satt av 19 dager til behandlingen.
(©NTB)