Menu
Illustrasjon: AeroVironment

Krim-guvernør: Droneangrep mot den russiske flåten i Sevastopol

Den russiske flåten i havnebyen Sevastopol på Krim-halvøya er rammet av et droneangrep, oppgir guvernøren i den russisk-annekterte byen.

Av NTB | 31.07.2022 10:39:21

Politikk: Guvernør Mikhail Razvozhajev anklager Ukraina for å ville ødelegge feiringen av den russiske flåten.

– I morges bestemte ukrainske nasjonalister seg for å ødelegge Den russiske flåtes dag, skriver han på Telegram.

Ifølge guvernøren er fem personer såret, deriblant ansatte i det russiske militæret.

Alle arrangementer i forbindelse med feiringen er avlyst av sikkerhetsgrunner, sier han videre og ber alle innbyggere i byen om å holde seg inne, hvis mulig.

Det er søndag planlagt en rekke store arrangementer i Russland i forbindelse med feiringen, deriblant en militærparade i St. Petersburg, der president Vladimir Putin er ventet å være til stede.

Ukrainske styrker har de siste ukene gjenerobret territorier sør i Ukraina som de russiske invasjonsstyrkene tok kontroll over like etter at de gikk inn i nabolandet 24. februar.

Onsdag ble ei viktig bru til byen Kherson delvis ødelagt av ukrainske angrep. Byen er okkupert av russiske styrker.

Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj har også varslet at landet vil forsøke å gjenerobre Krim-halvøya, som ble okkupert og annektert av Russland i 2014.