Menu
PRIDE: Deltakerne lot ikke politiets tilstedeværelse sette noe demper på festlighetene. FOTO: E. Solberg / Radio Haugaland

Kjørte Pride mot politiets anbefaling

Styret i Haugaland Pride valgte å gjennomføre en markering i Haugesund i ettermiddag, selv om politiet fraråder dette.

Av Egil M Solberg | 28.06.2022 15:30:10

Pride: Tirsdag arrangerte Haugalandet Pride støttemarkering etter drapene i Oslo natt til lørdag. Paraden gikk fra Byparken til Rådhusplassen.

Politiet anbefalte at Pride-arrangementet som var planlagt ble utsatt fordi de ikke kunne garantere for sikkerheten.

Men denne anbefalingen ville ikke styret i Haugaland Pride følge. Arrangørene velger å gjennomføre arrangementet kl. 17.

– Lojaliteten til de skeive er sterkere enn anbefalingen til politiet, og vi føler det ikke er veldig utrygt, sier leder i Haugaland Pride Mirjam Bjerkenes til NRK.

Arrangement i rolige former

Et stort oppmøte med politi var synlig rundt arrangementet. Det var også ambulanse som fulgte etter i toget.

– Det gikk fredelig for seg. Vi er på vakt og har noe ekstra mannskaper på vakt for å sikre dette arrangementet, sier innsatsleder Tore Frøyland-Jensen til Radio Haugaland på Rådhusplassen.

Det ble holdt ett minutts stillhet på Rådhusplassen til minne om de døde og skadde under skytingen i Oslo.

Det var ingen musikkinnslag under paraden denne gang.

Flere nyheter: