
Kilde utenfor pallen i Wengen – Kriechmayr styrer mot seier
Aleksander Aamodt Kilde fant ikke toppfarten i utforrennet i sveitsiske Wengen lørdag. Nordmannen ligger på en foreløpig 7.-plass og er fem tideler fra pallen.
Sport: Kilde gjorde flere feil og fant ikke hastigheten som måtte til for å kjempe om de fremste plassene. Østerrikeren Vincent Kriechmayr ser ut til å vinne rennet. Han fikk tidlig et enormt tempo i traseen og hadde 0,98 sekund ned til Kilde i mål.
Lauberhorn-traseen er den lengste i utforsirkuset med sine 4,25 kilometer. Fredag var løypa forkortet og på til sammen 2950 meter, men lørdag var det tilbake til den ordinære lengden. Trolig resulterte det i flere tunge bein mot slutten av traseen.
Fredagens seier var Kildes femte i verdenscupen denne sesongen. Tre av dem kom i super-G, mens de to siste i utfor.
Kilde seiler opp som en av de største gullfavorittene inn mot OL i Beijing. I Sør-Korea for fire år siden ble ikke Kilde blant de ti beste i noen av øvelsene han stilte i.
Adrian Smiseth Sejersted stilte ikke til start i helgens fartsrenn for å få mindre belastning inn mot OL, opplyste landslagssjef Steve Skavik overfor NRK.
Neste helg venter Kitzbühel og to nye utforrenn.
(©NTB)