Menu
Ødelagte biler langs en vei der det har vært harde kamper ved frontlinjen i Sievjerodonetsk. Foto: Oleksandr Ratusjniak / AP / NTB

Guvernør: Rundt 10.000 sivile er fortsatt i Sievjerodonetsk

Det er fortsatt rundt 10.000 sivile igjen i den ukrainske byen Sievjerodonetsk, som har vært under harde angrep i over en måned.

Av NTB | 16.06.2022 08:31:03

Politikk: Situasjonen i Sievjerodonetsk minner om den i Mariupol tidligere i Russlands krig. Russiske styrker kjemper om å ta byen, mens ukrainske styrker har forskanset seg i et industriområde.

Det er kommet meldinger om at flere hundre sivile har søkt dekning i den kjemiske fabrikken Azot.

Ifølge guvernøren i Luhansk er det rundt 10.000 sivile som fortsatt er i byen. Alle bruene over elva Donets er ødelagt, og det er forhandlinger om humanitære korridorer for å evakuere sivile.

I byen pågår det harde gatekamper, mens det er artilleriangrep både fra russisk side og fra ukrainske styrker på den andre siden av elva.