reklame for Haugesund Hudpleieklinikk
Menu
En av de to gepardene som i går ankom Kristiansand Dyrepark. De to brødrene kommer fra den tyske dyreparken Wilhelma Zoo i Stuttgart, og er en del av et bevaringsprogram for geparder. Foto: Kristiansand Dyrepark / Handout / NTB

Geparder på plass i dyreparken i Kristiansand

To geparder ankom torsdag dyreparken i Kristiansand. Dyreparken har klart å avle fram geparder, og akter å styrke avlsarbeidet med nok en gepard etter hvert.

Av NTB | 14.11.2025 19:19:49

Kuriosa og kjendiser: De to har kommet som del av et bevaringsprogram for geparder, opplyser kommunikasjonsrådgiver Christine Berhus i dyreparken. De er brødre og kommer fra en dyrepark i Stuttgart.

– De siste årene har det dessverre vært altfor få fødsler av geparder i dyreparker. Dyreparken er en av få dyreparker som har klart å avle fram arten, og derfor er formålet for disse nykomlingene å få unger med hunngepardene i Kristiansand, skriver hun i en pressemelding.

Parken har planer om å hente en hunngepard fra Sverige for å styrke avlsarbeidet, opplyser Berhus.

(©NTB)

Flere nyheter: