
FN: Rekordstort behov for humanitær hjelp i 2023
339 millioner mennesker vil trenge humanitær hjelp i 2023, spår FNs kontor for humanitære saker (OCHA). De ber om 51,5 milliarder dollar fra donorland.
Krig og konflikter: Summen, som tilsvarer drøyt 500 milliarder kroner, er en økning på 25 prosent fra det de ba om før 2022. 339 millioner mennesker er også et rekordhøyt antall.
– Dødelig tørke og oversvømmelser skaper kaos i samfunn fra Pakistan til Afrikas Horn. Krigen i Ukraina har gjort deler av Europa til en slagmark. Mer enn 100 millioner mennesker er nå drevet fra sine hjem verden over. Og i tillegg kommer ødeleggelsene pandemien førte til blant verdens fattigste, sier FNs nødhjelpssjef Martin Griffiths i en uttalelse.
222 millioner mennesker i 53 land lider under akutt matusikkerhet, ifølge OCHA. 45 millioner mennesker i 37 land risikerer hungersnød. Til sammen kommer hver 23. person i verden til å trenge humanitær hjelp i 2023. Til sammenligning var det hver 95. person i 2015.
(©NTB)