
Flere leger har søkt om jobb på Stord sykehus
Helse Fonna har lykkes med å få flere søkere på legestillingene som ikke har vært besatt ved Stord sykehus. Helseforetaket mener nå å ha kontroll på situasjonen.
Legemangel: Stord sykehus mangler åtte av ni leger til høsten.
Seksjonsoverlege Philipp Reichel har varsla om bemanningskrise i flere år. Tall fra NAV viser at mangelen på legespesialister i Norge er dobla de siste tre årene.
I et brev sendt til styret i Helse Fonna kommer det frem at det er vanlig å jobba flere timer overtid hver dag og at kollegaer slutter i frustrasjon, melder NRK.
Flere nye søkere
De siste dagene har helseforetaket lykkes med å få inn flere søkere på noen av de ledige legestillingene på Stord og de fortsetter jakten.
– Situasjonen er ikke så krevende nå som for noen dager siden, sier administrerende direktør Olav Klausen i Helse Fonna til Radio Haugaland mandag ettermiddag.
Det har vært økt fokus på rekruttering og det hentes nå inn nye leger både fra Norge og utlandet.
– Vi har nå kontroll på situasjonen og føler oss trygge på at vi skal løse problemstillingen, sier Klausen.