
EU forsøker å løse brexit-strid om Nord-Irland
EU-kommisjonen ventes onsdag å legge fram et forslag til løsning på brexitstriden mellom London og EU om Nord-Irland.
Økonomi og næringsliv: Kommisjonens visepresident og brexit-utsending Maros Sefcovic kommer trolig til å foreslå en rekke tiltak for å redusere vanskene den såkalte Nord-Irland-protokollen har skapt for handel mellom Nord-Irland og resten av Storbritannia.
Storbritannia har truet med å slå en strek over avtalen som ble inngått med EU, som sikret at Nord-Irland forble en del av EUs indre marked da britene forlot unionen.
Avtalen innebærer omfattende toll- og grensekontroll mellom Nord-Irland og resten av Storbritannia. Det strider mot den såkalte langfredagsavtalen fra 1998, som har sikret fred i Nord-Irland og krever at grensa mellom Nord-Irland og Irland holdes åpen.
Sefcovics ventes å åpne for tollunntak på visse matvarer og medisiner, men EU skal ikke være villig til å reforhandle avtalen slik britene krever.
(©NTB)