Menu
Nå kommer Riksmekleren inn for å mekle mellom partene. Arkivfoto: Håkon Mosvold Larsen / NTB

Brudd i lønnsforhandlingene for sjøfolk

Det er brudd i forhandlingene mellom Kystrederiene og organisasjonene til sjøfolk. Dermed går oppgjøret til mekling.

Av NTB | 21.09.2022 20:30:55

Økonomi og næringsliv: Partene har sittet i forhandlinger siden tirsdag morgen, og onsdag ble det brudd, opplyser Kystrederiene.

Motpartene er Norsk Sjøoffisersforbund, Norsk Sjømannsforbund og Det norske maskinistforbund. Kystrederienes tariffområde omfatter om lag 6.000 ansatte.

– Forhandlingene har vært kompliserte og intense, og vi var svært innstilt på å komme til enighet, men det ble dessverre ikke mulig, sier Tor Arne Borge, forhandlingsleder og administrerende direktør i Kystrederiene.

Arbeidsgiversiden mener de ikke kunne gå med på lønnskravene og forklarer det med forringede rammevilkår, den økonomiske situasjonen og usikkerheten og merkostnaden i forbindelse med økningene i drivstoffkostnader.

Nå skal Riksmekleren innkalle partene til mekling.

(©NTB)

Flere nyheter: