Menu
Antony Blinken reagerer sterkt på Kinas militære øvelser utenfor Taiwan. Foto: Andrew Harnik / AP / NTB

Blinken kaller kinesiske militærøvelser betydelig opptrapping

USAs utenriksminister Antony Blinken kaller Kinas store militærøvelser rundt Taiwan for en overreaksjon og en betydelig opptrapping.

Av NTB | 05.08.2022 10:00:53

Politikk: Blinken, som er i Kambodsjas hovedstad Phnom Penh i forbindelse med et toppmøte, kom med uttalelsen fredag.

Etter at lederen for Representantenes hus, Nancy Pelosi, besøkte Taiwan tidligere i uka, har Kina igangsatt store militærøvelser i farvannene utenfor øya. Raketter er blitt avfyrt inn i Japans økonomiske sone, og kinesiske skip og fly skal ha krysset den maritime delelinjen mellom Kina og Taiwan.

– Kina har valgt å overreagere og bruke speaker Pelosis besøk som en unnskyldning for å øke provoserende militær aktivitet i og rundt Taiwanstredet, sier Blinken.

Han kaller også avfyringen av raketter inn i Japans økonomiske sone for «en farlig handling».

(©NTB)

Flere nyheter: