Ber om fengsel etter dødsulykken ved Metallco
Aktor ber om fengsel i ett år og fire måneder for den tidligere daglige lederen i Metallco etter dødsulykken ved Metallco Aluminium på Eina i november 2017.
Kriminalitet og rettsvesen: Det kom fram da aktor Marianne Djupesland holdt sin sluttprosedyre i Gjøvik tingrett torsdag.
I tillegg mener aktor at selskapets styreleder bør idømmes en bot på 120.000 kroner og at selskapet Metallco Aluminium bør dømmes til å betale en foretaksstraff på 5,3 millioner kroner, skriver Oppland Arbeiderblad/Toten i dag.
– Det er hevet over enhver tvil at arbeidsmiljøet hos Metallco Aluminium ikke var forsvarlig i 2017, sa Djupesland i sin prosedyre.
To personer omkom i den kraftige eksplosjon ved Metallco Aluminium i november 2017. I tillegg ble to andre skadd.
Advokat Christian B. Hjort, som forsvarer den tidligere daglige lederen, sa i retten at rutinene var gode nok, og at bedriften jobbet aktivt for å forhindre ulykker.
Forsvaret avslutter sin sluttprosedyre fredag.
(©NTB)