Andøya flystasjon forfaller – stasjonsledelsen er frustrert
Andøya flystasjon forfaller, og deler av rullebanen er stengt på grunn av sprekker i betongen. Stasjonssledelsen er frustrert over manglende informasjon.
Politikk: Jagerfly kan ikke lenger lande på Andøya flystasjon, skriver Forsvarets Forum.
– Vi sitter med en flyplass nå som ikke kan ta ned fly. Og det er veldig kjipt, for vi får forespørsler ukentlig, sier midlertidig sjefsersjant ved stasjonen og Andøya-veteran Morten Sørlundsengen.
I 2016 vedtok Stortinget at Andøya flystasjon skulle legges ned. I åtte år ble basen driftet mot en avvikling, hvor vedlikehold har blitt nedprioritert. Derfor er deler av rullebanen stengt.
– Rullebanen var verre enn vi trodde, sier stasjonssjef Øystein Dahlberg til Forsvarets Forum.
I fjor vår kom en helomvending, da regjeringen varslet en stor Andøya-satsing i forbindelse med fremleggelsen av langtidsplanen for forsvarssektoren. På flystasjonen skal det være alliert mottak, aktivitet tilknyttet Andøya Space og base for nye langtrekkende droner på Andøya flystasjon.
Jubelen sto i taket på flystasjonen, men etter en ordentlig god fest, ble det dagen derpå-stemning.
– Jeg skjønte ganske tidlig at det ble veldig mye å ta tak i. Når man først begynner å jobbe med det, så finner man ut at det er enda mer, sier stasjonssjefen.
(©NTB)








