Nettradio
Hør oss direkte nå
Podcast
Hør de siste lydfilene
Skjermsparer
med nyheter og sport

Skadelig å komme lett til det

RETT-PÅ-SAK: Mange unges slappe holdning til arbeid og plikter viser at det kan være skadelig å komme for lett til det. Pliktene må oppfylles før fruktene kan høstes og nytes.

NHO-sjef John G. Bernander etterlyste i et avisintervju forleden bedre arbeidsmoral og større ståpåvilje hos skoleungdom og studenter som har sommerjobb.

 Bernander fremholder at når LOs sommerpatruljer er på farten, bør de også minne om at det følger plikter med å ha jobb. Pliktene og ytelsene skal komme før en høster fruktene.

 Plikt og moral er sunne dyder å ta med seg. Dette samsvarer godt med det som en gang også var fagbevegelsens normer. På gamle fagforeningsfaner sto gjerne inskripsjonen ”Gjør din plikt og krev din rett”. Det er en leveregel vi fullt ut slutter oss til. Her er rekkefølgen viktig. Det er først når en har gjort sin plikt at en kan kreve sin rett.

 Også arbeidsgiverne må gjøre sin plikt. NHO har sendt ut en sjekkliste til sine medlemmer om forholdet til ungdom i sommerjobb. Listen har punkter om regelverk og arbeidsgiverplikter, men også om arbeidsplikt og arbeidsmoral.
Sommerjobb bør gi solid oppøvelse i arbeidsmoral. Det gir varig nytte. De som har attest for å ha utført sommerjobber på tilfredsstillende vis, har skaffet seg et dokument som i mange tilfelle er et verdifullt supplement til cv'en. Virksomheter som skal rekruttere medarbeidere legger vekt på søkere som har vist aktivitet og arbeidsvilje utenom skolegang og studier.

 Mange ungdommer lar i dag være å søke sommerjobb. Foreldrene fôrer dem med så rause doser lommepenger at de ikke trenger å anstrenge seg. Dette viser på ny at det er skadelig å komme for lett til det. De som surfer ubekymret gjennom tenårene uten å gjøre noe annet enn å gå på skole, har tapt en viktig dimensjon ved selve livet: Å skape noe for å kunne klare seg selv og stå på egne bein.

 Vi som vokste opp på et gårdsbruk, lærte oss tidlig arbeidets verdi og betydning. Et familiebruk er et fellesskap, hvor alle må bidra etter evne. Vi som var minst, leide en ku. Så ble vi større, og tok oss av to. Og som tenåringer klarte vi å leie tre kyr om gangen. Barnearbeid behøver ikke å være skadelig, men er en øvelse i forståelsen av at plikter og rettigheter er to sider av samme sak.

 Mange unge har dårlig arbeidsmoral. En bedriftsleder forteller til Dagens Næringsliv at det første unge arbeidstakere spør om, er hvor mange dager de kan være borte uten å levere sykemelding.

 – Mange er ikke takknemlig for å få jobb i det hele tatt. De har ingen respekt for arbeidsgiver. Mange av dem har fått ting her i livet veldig lett. Det handler alltid om hva de selv kan få og oppnå, ikke om hva de selv må gi, forteller vedkommende til Dagens Næringsliv.

 Det heter i Skriften at ”På fruktene skal treet kjennes”. Når vi har utviklet et samfunn som baserer seg på kravmentalitet uten sans for plikter, skal en ikke bli overrasket over at mang en ungdom er slik den siterte arbeidsgiveren opplever det.

 Årets lønnsoppgjør er en god demonstrasjon på høyt utviklet kravmentalitet. Selv uten vekst i fastlandsøkonomien og følgelig lite til fordeling, ble det gitt lønnstillegg på det dobbelte av prisstigningen. Signalene fra et Europa i voksende økonomisk krise, preller av som vann på gåsa.

 Inntil videre kan vi smøre oss med olje og late som vi bebor et land som er helt upåvirket av verdensøkonomien. Det gjør vi ikke. Det er bare et tidsspørsmål før Norge i økonomisk forstand kolliderer med virkeligheten.

 Det kan bli et hardt møte, hvor det vil komme godt med å ha et arbeidsliv som preges av sunn moral og gode dyder som plikt og ansvar.

Av KOMMENTATOR: Ragnar Larsen | 08.07.2010 kl.09:20

Bookmark and Share Startsiden  Del
Kommentarer
 
RE: Skadelig å komme lett til det
tsbdshwjfvi,  09.08.2010 17:35:54
QUsnvx <a href="http://yadwoqsggrgr.com/">yadwoqsggrgr</a>, [url=http://uavtzuufragm.com/]uavtzuufragm[/url], [link=http://ktkakfgjshdo.com/]ktkakfgjshdo[/link], http://quqdfhcxggkp.com/
RE: Skadelig å komme lett til det
nlmrdjgn,  02.08.2010 09:22:12
UZgZvg <a href="http://jztdgjsutpcq.com/">jztdgjsutpcq</a>, [url=http://cijzibjojtug.com/]cijzibjojtug[/url], [link=http://nbanrsgmnkqr.com/]nbanrsgmnkqr[/link], http://mdkazpujqvgw.com/
2
ebfMZH,  09.07.2010 23:24:30
QdynCa <a href="http://rzttbcucwelk.com/">rzttbcucwelk</a>, [url=http://dgnnzoeqetng.com/]dgnnzoeqetng[/url], [link=http://izsxojkadlyl.com/]izsxojkadlyl[/link], http://qgytifrxxkfd.com/
2
TMwSP,  09.07.2010 23:22:27
D9KFtl <a href="http://aecliwbrnjmx.com/">aecliwbrnjmx</a>, [url=http://wneojbbsrbnf.com/]wneojbbsrbnf[/url], [link=http://ufhlclgtmnom.com/]ufhlclgtmnom[/link], http://jnjfqxiowluo.com/
2
2xv4W5,  09.07.2010 23:22:13
IK9Nt9 <a href="http://bawwhiqmzzde.com/">bawwhiqmzzde</a>, [url=http://urzjzvwqgpfe.com/]urzjzvwqgpfe[/url], [link=http://nuklcadfcusy.com/]nuklcadfcusy[/link], http://nccjbwpziquw.com/
2
voJ4C,  09.07.2010 23:21:15
yghBkP <a href="http://fwubuomcxcum.com/">fwubuomcxcum</a>, [url=http://kdilhbibsdmq.com/]kdilhbibsdmq[/url], [link=http://hwpeqwrfpmmp.com/]hwpeqwrfpmmp[/link], http://elmhbsdijfqy.com/
2
GJeYp,  09.07.2010 23:05:08
MaSNqY <a href="http://vjbwdunyxryp.com/">vjbwdunyxryp</a>, [url=http://fbpeweiqyggv.com/]fbpeweiqyggv[/url], [link=http://nxpmlwflxzxb.com/]nxpmlwflxzxb[/link], http://drhfdsyvgpkx.com/
2
UaIl9e,  09.07.2010 23:05:05
RUMESu <a href="http://pbsmuwzlpowu.com/">pbsmuwzlpowu</a>, [url=http://gdjhgjlgcbcl.com/]gdjhgjlgcbcl[/url], [link=http://fpezwurryplv.com/]fpezwurryplv[/link], http://ogfiogcdhtyp.com/
2
Fo9St,  09.07.2010 23:02:45
6PTPo4 <a href="http://headdzxwccmh.com/">headdzxwccmh</a>, [url=http://mvjcpdqzakpb.com/]mvjcpdqzakpb[/url], [link=http://innkgsroycjb.com/]innkgsroycjb[/link], http://ikevkupnztby.com/
2
L3C1L,  09.07.2010 22:51:08
vYSu02 <a href="http://ouycftcphcdb.com/">ouycftcphcdb</a>, [url=http://pbaejmoectcp.com/]pbaejmoectcp[/url], [link=http://ppugqrmnxjus.com/]ppugqrmnxjus[/link], http://czxubrhnlujd.com/
1 2 3 4 5

Hva mener du?
Tittel*
Navn*
Kommentar*


Siste nytt:

09.09.2010Kritikk helt ute av alle proporsjoner
08.09.2010Et spørsmål om strategisk ledelse
07.09.2010Ideologiske skylapper for fall
06.09.2010Oppgjøret som aldri kom
03.09.2010Siv Jensen klargjør grunnlaget
02.09.2010Reprise på mislykket skuespill
01.09.2010Spørsmålene som ikke blir stilt
31.08.2010Johnsen må være hard i klypa
30.08.2010Regjeringen er blitt PR-misbruker
27.08.2010Nå får det være de eldres tur!
26.08.2010KrF tar nye skritt på den brede vei
25.08.2010Oslo – byen vi elsker å hate
24.08.2010Fredriksens flagg et tegn i tiden
23.08.2010Statoil må slippe smaksdommere
20.08.201050 år i sentraliseringens tjeneste
19.08.2010Noen må gi tvilen et ansikt
18.08.2010Regjeringen dømt til å stå løpet
17.08.2010Regjeringen lakket seg inn i hjørnet
16.08.2010Muslim-skepsis rammer nødhjelpen
13.08.2010Surr og rot gir massiv tillitskrise

 I studio nå

 E-post til programleder
Været
Torsdag 9. september 2010 kl 18
Delvis skyet. 18° kl. 18. Laber bris, 7 m/s fra sørøst. Det er ikke ventet nedbør mellom kl. 18 og 00.

Fredag 10. september 2010 kl 00
Delvis skyet. 16° kl. 00. Lett bris, 5 m/s fra sørøst. 0 ? 0,1 mm mm nedbør mellom kl. 00 og 06.

Fredag 10. september 2010 kl 06
Skyet. 15° kl. 06. Lett bris, 4 m/s fra øst-sørøst. 0 ? 0,3 mm mm nedbør mellom kl. 06 og 12.

Fredag 10. september 2010 kl 12
Skyet. 16° kl. 12. Lett bris, 4 m/s fra sørøst. Det er ikke ventet nedbør mellom kl. 12 og 18.

Fredag 10. september 2010 kl 18
Delvis skyet. 16° kl. 18. Frisk bris, 9 m/s fra sør-sørøst. 0 mm mm nedbør mellom kl. 18 og 00.

Lørdag 11. september 2010 kl 00
Regn. 15° kl. 00. Frisk bris, 10 m/s fra sør-sørøst. 2,2 ? 5 mm mm nedbør mellom kl. 00 og 06.

Lørdag 11. september 2010 kl 06
Regn. 14° kl. 06. Laber bris, 7 m/s fra sørøst. 0,5 ? 2,1 mm mm nedbør mellom kl. 06 og 12.

Lørdag 11. september 2010 kl 12
Kraftig regn. 15° kl. 12. Lett bris, 5 m/s fra sørøst. 12 ? 22 mm mm nedbør mellom kl. 12 og 18.

Varsel fra yr.no

 Søk i nyheter
Start søk

Hurtiglenker


* Sponsede lenker
Info TV
Informasjon på storskjerm i din butikk.

www.infokanaltv.com
Luksusferie til Thailand
Beste tilbud på bolig i utlandet.

www.ferie1.no
Gratis nettsider!
Alle kunder av Radio Haugaland kan få gratis nettsider og Info TV.

www.53.no
Til Bulgaria fra 1000,-
Beste tilbud på bolig i utlandet.

www.ferie1.no
Minikamera
Best pris på overvåkningskamera og tilhørende utstyr.

www.hetsikker.no
Bli Hollywood skuespiller
Events, teambuilding, kick off, firmatur og andre arrangement.

www.starxpo.no



 

Powered by Infokanal.

     RSS-Feed   Feed Validator Mail: Nyhetsdesken
Web-Redaktør: Egil Martin Solberg
Markedsavdeling: Markedsavdelingen
Adresse: Haraldsgaten 110. 3. etg.
Telefon: 52 71 72 73 Faks: 52 71 72 72
© 1997 - 2010 Radio Haugaland og underleverandører.