Menu

Amanda: De nomminerte er….

I dag ble nominasjonene til årets Amanda-utdeling offentliggjort. Leder for Amandakomiteen, Gunnar Johan Løvvik, er meget fornøyd med årets juryering.

Av admin | 18.06.2008 14:16:46

– De fire Amandajuryene og juryleder Harry Guttormsen har gjort en enestående innsats i nominasjonsprosessen. Den fagkunnskap juryene besitter og det engasjement de har vist under juryeringen bidrar til å befeste Amandas betydning for hele den norske filmbransjen, sier Løvvik til VG Nett.

I tillegg til alle kategoriene skal Folkets Amanda kåres. Avstemningen starter på VG Nett i morgen!

Her er alle de nominerte:

Beste norske kinofilm
Mannen som elsket Yngve, produsent Yngve Sæther, Motlys
O’Horten, produsent Bent Hamer, BulBul Film
Tatt av kvinnen, produsent Olav Øen, Monster Film

Beste barne- og ungdomsfilm
Mannen som elsket Yngve, regi Stian Kristiansen
Switch, regi Ole Martin Hafsmo
Titanics ti liv, regi Grethe Bøe

Årets utenlandske kinofilm
Juno, regi Jason Reitman, distributør Fox Film
No Country for Old Men, regi Ethan og Joel Coen, distributør United International Pictures
There Will Be Blood, regi Paul Thomas Anderson, distributør Walt Disney Studios Motion Pictures

Beste regi
Stian Kristiansen, Mannen som elsket Yngve
Bent Hamer, O’Horten
Morten Tyldum, Varg Veum – Falne engler

Beste kvinnelige skuespiller
Anni-Kristiina Juuso, Kautokeino-opprøret
Maria Bock, Sommerhuset
Marian Saastad Ottesen, Tatt av kvinnen

Beste mannlige skuespiller
Aksel Hennie, Lønsj
Rolf Kristian Larsen, Mannen som elsket Yngve
Trond Espen Seim, Varg Veum – Falne engler

Beste kvinnelige birolle
Ane Dahl Torp, Lønsj
Ida Elise Broch, Mannen som elsket Yngve
Trine Wiggen, Varg Veum – Bitre blomster

Beste mannlige birolle
Arthur Berning, Mannen som elsket Yngve
Espen Skjønberg, O’Horten
Fridtjov Såheim, Varg Veum – Falne engler

Beste filmmanus
Johan Bogaeus, Tatt av kvinnen
Thomas Moldestad og Siw Rajendram, Varg Veum – Falne engler
Ole Giæver, Sommerhuset

Beste foto
Philip Øgaard, Kautokeino-opprøret
John Christian Rosenlund, O’Horten
John Andreas Andersen, Varg Veum – Falne engler

Beste scenografi
Karl K. Juliusson, Kautokeino-opprøret
Karl K. Juliusson, O’Horten
Jack van Domburg, Radiopiratene

Beste musikk
Mari Boine, Svein Schultz, Herman Rundberg, Kautokeino-opprøret John Erik Kaada, Natural Born Star
Bjørnar Johnsen, Radiopiratene

Beste klipp
Thomas Täng og Jan-Olof Svarvar, Kautokeino-opprøret
Vidar Flataukan, Mannen som elsket Yngve
Pål Gengenbach, O’Horten

Beste lyddesign
Per Boström, Kautokeino-opprøret
Petter Fladeby, O’Horten
Christian Schaanning, Radiopiratene

Beste kortfilm
Familien Bergs erfaringer, regi Pål Øie, produsent Jan Aksel Angeltveit for Alligator AS
Jøje meg for en jul!, regi Mattis Folkestad, produsent Marius Hoel for NRK
Oh, My God!, regi Anne Sewitsky, produsent Synnøve Hørsdal for Maipo Film & TV-produksjon AS
Varde, regi Hanne Larsen, produsent Mona Steffensen for Original Film AS

Beste dokumentarfilm
A Beautiful Tragedy, regi David Kinsella, produsent Dag Hoel for Faction Film AS
Blod & ære, regi Håvard Bustnes, produsent Dag Hoel for Faction Film AS
Lykkens grøde, regi Karoline Grindaker og Hilde Kjøs, produsent Hilde Skofteland for Skofteland Film AS

Av Helge Bro Matland | 18.06.2008 kl.14:1